Na rynku mediacja jest instrumentem redukującym koszty, ryzyko, zmarnowany czas.
Mediacje prowadzi się na podstawie:
Umowa mediacyjna jest podstawą przeprowadzenia pozasądowej formy rozwiązywania sporu przed wszczęciem postępowania sądowego lub w ogóle bez wszczynania postepowania sądowego. Umowa mediacyjna nie posiada zastrzeżonej formy. Ustawodawca w celu odformalizowania, przyspieszenia oraz ułatwienia procesu mediacyjnego, w obszarze wymaganych standardów umowy o mediację sprecyzował:
Umowa mediacyjna z mediatorem w sprawie przeprowadzenia mediacji jest stosunkowo nową umową w obrocie gospodarczym. KPC nie przewiduje wymogów dotyczących formy zawarcia tej umowy. Jednak dla celów dowodowych winna być sporządzona na piśmie. W treści umowy strony określają przedmiot mediacji oraz osobę mediatora albo sposób wyboru mediatora. Pozostałe postanowienia stanowią katalog otwarty (art. 1831 §.3 KPC punkty wymagane wymienione są jako zestaw wymagany "w szczególności"). Stosunek prawny pomiędzy stroną mediacji i mediatorem,
z zastrzeżeniem wymaganego minimum (art .1831 §3 KPC), może być uregulowany dowolnie (zasada swobody kształtowania treści umów). Umowa mediacyjna jest przede wszystkim umową kształtującą obowiązki i prawa stron w związku z charakterem kształtowania stosunku zobowiązaniowego.
Konstytutywnym elementem umowy o mediacje jest oświadczenie woli o zgodzie na mediację (art. 1831 §1 i 2 KPC). Wskazanie przedmiotu sporu lub stosunku prawnego dotyczy sporów, które wyniknęły lub mogą wyniknąć, zatem właściwym jest objęcie umową sporów istniejących w chwili zawarcia umowy, jak i sporów przyszłych. W zapisach umowy realizujących zasadę swobody kształtowania treści umów, wskazane jest zwrócić uwagę na klauzulę działania w dobrej wierze oraz
tajemnicy mediacji. Umowa mediacyjna może dotyczyć sporów mających swoje źródło w stosunkach kontraktowych i stosunkach prawnych nie posiadających podstaw w zapisach umownych (np. zobowiązań z czynu niedozwolonego lub jednostronnej czynności prawnej). Umowa może zawierać zapisy stanowiące regulamin prowadzenia mediacji lub odwoływać się do regulaminu mediacji stanowiącego integralną część umowy, który przyjęty jest do stosowania i dany stronie zlecającej mediacje do wiadomości. Strony umowy mediacyjnej mogą ustalić termin na prowadzenie mediacji oraz wiele szczegółowych kwestii zgodnie z preferencjami.Warto jednak zwrócić uwagę, że w związku z faktem dobrowolności mediacji, nałożenie terminu winno być przemyślane, ponieważ jego przekroczenie może wynikać z przyczyn niezależnych od stron, podczas gdy strony wyraziły chęć podjęcia negocjacji w celu zawarcia ugody. Właściwym jest przed podjęciem decyzji o ustaleniu w umowie mediacyjnej terminu, podjęcie rozważań na temat specyfiki przedmiotu mediacji.
Umowa o mediację może stanowić odrębną umowę bądź stanowić element innej umowy w formie klauzuli mediacyjnej .
W przypadku sporu pomiędzy stronami dotyczącego zawarcia, obowiązywania, wykładni lub sposobu wykonania niniejszej umowy, Strony zobowiązują się, przed wniesieniem sprawy do właściwego sądu, do skierowania sprawy w pierwszej kolejności na tryb mediacji prowadzonej przez mediatora Annę Kiełsa, REGON 383989221, NIP 5221817593, zgodnie z obowiązującym regulaminem opublikowanym na stronie www.mediatorwip.pl.